Novela trestního zákoníku

Novela trestního zákoníku

Image

DOKÁZALI JSME TO!

I ZVÍŘE BUDE MÍT PRÁVO NA SPRAVEDLIVÝ PROCES!

Je to tady! Prezident ČR podepsal naši novelu trestního zákoníku, kterou se zvyšují tresty za týrání zvířat a zavádí nový trestný čin tzv. nelegálních množíren. Novela trestního zákoníku se tak v nadcházejících měsících stane platnou součástí právního řádu ČR.

Není to zrovna maličkost. Česká republika se tím řadí mezi nejvyspělejší země na světě, co se trestněprávní ochrany zvířat týče. Dostáváme se tím do fáze, kdy to nejhorší trýznění živých tvorů nebude nadále bagatelizováno a orgány činné v trestním řízení budou mít efektivní prostředky k tomu, aby tuto trestnou činnost rozkrývaly a spravedlivě trestaly.

Náš stát tím také vysílá jasný hodnotový signál, že určité formy patologického jednání a násilí na živých tvorech prostě nebudou v naší společnosti tolerovány, což je mimo jiné i projevem dobrého duševního zdraví celé společnosti.

Čím dál více se také ukazuje, že hranice mezi ochranou lidí a ochranou zvířat není tak výrazná, jako se na první pohled zdá. Nejen, že je sociologicky prokázáno, že tyrani zvířat později v životě obrací své násilí vůči lidem, ale taktéž je průkazné, že většina známých smrtících pandemií (včetně té současné) měla či mohla mít svůj původ u otřesného a nehygienického zacházení se zvířaty.

Přijetím novely naše další práce v žádném případě nekončí, nýbrž naopak začíná. Mnoho let jsme se při našem boji s tyrani zvířat potýkali s nedostatečnou legislativou. Teprve teď budeme moci ukázat, co náš spolek doopravdy zvládne. K tomu však potřebujeme nabrat stálé zaměstnance, kteří se případy týrání zvířat nebudou zabývat po nocích, víkendech a obědových pauzách jako my, ale ve své běžné pracovní náplni.

Abychom takové zaměstnance mohli přijmout, potřebovali bychom však získat celou řadu věrných trvalých přispěvatelů, kteří si zřídí trvalý příkaz a každý měsíc nás budou (třeba i bagatelní částkou) podporovat. Jenom tak budeme moci v co největší míře vykonávat naši činnost a hájit práva všech týraných zvířat. Tak co, pomůžete nám a stanete se i Vy Hlasem zvířat?

Závěrem bychom rádi poděkovali za spolupráci advokátní kanceláři PLICKA & PARTNERS, která novelizaci připravila a po celou dobu nás naprosto bezplatně zastupuje. Dále děkujeme za podporu všem odborníkům, známým osobnostech, spolupracovníkům, poslancům, senátorům a mnoha dalším, kteří naši novelu podpořili. Rovněž děkujeme TOP09 s dalšími poslanci, kteří v roce 2018 spolupředložili naši novelu a po dlouhém procesu a mnoha tisících hodinách jsme dokázali dosáhnout tohoto úžasného výsledku. Děkujeme Vám všem, kteří jste podepsali naší petici.

Na fotografii můžete vidět jen malou část všech setkání, rozhovorů, jednání s politiky, v expertních komisích, výborech a dalších místech, kde jsme bojovali zejm. za prosazení této novely. Byly to doslova tisíce hodin práce a jsme nesmírně vděční, že ani jedna jediná vteřina nebyla zbytečná a mělo to vše smysl!

Jménem celého týmu Hlas zvířat DĚKUJEME!

Tereza Plicka, předsedkyně Hlas zvířat, z.s.

Robert Plicka, místopředseda Hlas zvířat, z.s.

Luboš Mudroch, člen výboru Hlas zvířat, z.s.


Prezentace k novelizaci trestního zákoníku, jejímž autorem je Robert Plicka, místopředseda našeho spolku a advokát PLICKA & PARTNERS, advokátní kancelář, s.r.o. 

V případě dotazů či nejasností se můžete obrátit na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..Vytisknout