Nezisková organizace Hlas zvířat vznikla v roce 2018 s cílem prosazovat a hájit zájmy a práva zvířat, a to všech, ať se jedná o zvířata domácí, hospodářská či volně žijící. Jednou z oblastí, které se Hlas zvířat od samého počátku zabývá, je problematika tzv. nelegálních množíren.
Nelegální obchod se zvířaty je třetím nejvýnosnějším nelegálním byznysem v Evropě a Česká republika je často označována za množírnu Evropy, s čímž se rozhodl bojovat Hlas zvířat. Odborníci z Hlasu zvířat proto sepsali a prosadili novelu trestního zákoníku (s účinností od 1. června 2020), která mj. množírny kriminalizuje, zvyšuje trestní sazby za týrání zvířat a zavádí nový druh trestu zákazu chovu a držení zvířat, díky kterému bude umožněno zakázat tyranům zvířat dále chovat zvířata.
Soudcům je díky této novele z pera Hlasu zvířat mj. umožněno v těch nejbrutálnějších případech týrání zvířat bez omezení zvážit, zda pachateli uloží i nepodmíněný trest odnětí svobody (prvopachateli totiž nešel udělit nepodmíněný trest odnětí svobody za týrání zvířat), dále již nebude možné např. podmíněně zastavovat trestní stíhání či řešit tyto zločiny v režimu tzv. trestních příkazů, kdy je možné uložit maximálně roční podmínku či jiný neadekvátní alternativní trest.
Česká republika se díky novele sepsané právníky z Hlasu zvířat řadí mezi nejvyspělejší země na světě, co se trestněprávní ochrany zvířat týče. Dostáváme se tím do fáze, kdy to nejhorší trýznění živých tvorů nebude nadále bagatelizováno a orgány činné v trestním řízení budou mít efektivní prostředky k tomu, aby tuto trestnou činnost rozkrývaly a spravedlivě trestaly.
Členové týmu na této novele pracovali bez přestávky přes dva roky. Absolvovali stovky jednání s poslanci, senátory a dalšími politiky a institucemi, aby dokázali, jak nedostatečná legislativa v oblasti ochrany zvířat u nás je. Tento tým tvoří špičkoví advokáti, právníci, studenti práv a další odborníci v oblasti ochrany zvířat a přírody.
Jelikož dnes a denně řešíme případy množíren, které nám nahlašuje veřejnost, velice dobře si uvědomujeme, jak důležitá je v této oblasti osvěta. Spojili jsme proto síly s investigativním pořadem Televize Seznam Černota.
Černota se v minulosti zabývala společenskými fenomény jako prostituce, drogy či internetoví predátoři. Byli jsme velmi rádi, že nás Televize Seznam oslovila v souvislosti s připravovanou řadou o množírnách. Téměř rok jsme trávili investigací a zajišťováním důkazů, abychom se tak mohli obrátit na příslušné orgány.
Celkem šest dílů odvysílaných mezi polovinou září a října 2019 se zaměřilo nejen na tento byznys s utrpením a jeho působení v České republice obecně; v rámci několika epizod jsme si posvítili na konkrétního množitele, pana Jindřicha, který nám byl nahlášen prostřednictvím našeho webového formuláře. Ačkoliv se investigativcům podařilo získat záběry zbídačených psů v klecích žijících v naprosto nevhodných podmínkách přímo v bydlišti zmíněného množitele, úspěch akce zmařila nedostatečná spolupráce ze strany orgánů ochrany zvířat a v té době rovněž nedostatečná legislativa v oblasti ochrany zvířat, kterou se nám od tohoto roku podařilo změnit. Poté, co jsme obdrželi od nahlašovatele záběry z množírny, jsme se na místo vydali spolu s kamerami a Policií České republiky, nicméně velmi opožděná reakce Krajské veterinární správy dala množiteli dost času na to zakrýt stopy. Orgány veterinární správy se nakonec smířily s tím, že jako nápravu situace dal pan Jindřich psům do klecí deky a zbudoval jim na dvorku výběh. Opět se ukázalo, že nároky kladené na chovatele zvířat v České republice jsou až směšně nízké.
Důležité je rovněž šířit osvětu o problematice množíren, s čímž nám pomohl i portál Seznam.cz. Maskot Seznamu, pejsek Krasty, byl totiž v při premiéře prvního dílu Černoty zabývající se množírnami na domovské straně Seznamu zavřen do klece, aby tak upozornil na využívání svých psích kamarádů. Seznam nyní také nabízí informativní článek z dílny naší organizace Hlas zvířat o tom, jak se při koupi zvířete vyhnout množitelům. I na našem webu si můžete přečíst desatero pro pořízení pejska, které vás upozorní, na co byste si při procesu koupi psa měli dát pozor. Šíření těchto rad mezi rodinu, přátele a především mezi ty, kteří o pořízení domácího mazlíčka uvažují, je pro náš boj s množírnami klíčové. Pokud i vy uvažujete o pořízení nového člena rodiny, vždy na prvním místě doporučujeme navštívit místní útulek a ujmout se opuštěného zvířete. V případě, že si však chcete zvíře koupit, pak prosíme, abyste se drželi rad, na které odkazujeme výše.
Na celou sérii Černota zaměřující se na množírny se můžete podívat na tomto odkazu.