KDYŽ MÁ PES VODU, O TÝRÁNÍ PRÝ NEJDE

KDYŽ MÁ PES VODU, O TÝRÁNÍ PRÝ NEJDE

V květnu 2019 nám byl prostřednictvím našeho formuláře zaslán podnět obsahující informaci o tom, že v obci Lanžhot muž pravidelně mlátí svého psa. Tento podnět obsahoval i video, na kterém je vidět, jak muž psa bil železnou přezkou a kopl do něj.

Podle informací, které jsme obdrželi od oznamovatele tohoto činu, nešlo o ojedinělý případ bití. Naopak, v obci je údajně více svědků, kteří pachatele vídají chovat se takto surově ke svému psovi pravidelně a bohužel již dlouhou dobu.

Když jsme toto jednání nahlásili Policii České republiky s tím, že máme podezření na spáchání trestného činu týrání zvířete, a že bychom chtěli být vyrozuměni o veškerých úkonech, které bude policie provádět, vrátila se nám odpověď s tím, že v uvedené věci šetření již proběhlo.

O trestný čin týrání zvířete, které můžete posoudit na videu sami, se prý jednat nemělo. Důvod na základě, kterého policie takto rozhodla si dovolíme citovat přímo: „Pes má k dispozici vlastní pelech, má stálý přístup k vodě a ke krmení. V chovu jsou vytvořeny podmínky pro zachování fyziologických funkcí a zajištění biologických potřeb psa.“

Přišlo nám naprosto neuvěřitelné, že v civilizované společnosti, uprostřed Evropy ve 21. století, hodnotíme, zda je ostatním bytostem ubližováno na základě toho, zda mají co jíst a pít. S tímto závěrem jsme se nedokázali smířit. Požádali jsme tedy o vyhotovení znaleckého posudku, na základě kterého jsme chtěli zjistit, zda pes nemá kvůli agresivnímu zacházení majitele nějaké trvalé následky. Odpovědí nám bylo, že čin byl prověřen, a proto je údajně zcela nadbytečné obstarávat další důkazy. Ke zhodnocení fyzického a psychického stavu nezaujatým znalcem tedy nikdy nedošlo.

Pejska nám je strašně líto a přemýšlíme, jak by se policie zachovala, kdyby na videu byl namísto psa malý chlapec. Spokojila by se policie s tím, že má chlapec k dispozici vodu a krmení a věc již dále neřešila?

AKTUALIZACE: Aby byla zaručena anonymita oznamovatele, video vkládat na náš web nebudeme.


Vytisknout