HLAS ZVÍŘAT V INVESTIGATIVNÍM POŘADU ČERNOTA

Jednou z oblastí, které se Hlas zvířat věnuje od svého počátku zabývá problematikou množíren. V souvislosti s touto v Čechách velmi populární praktikou jsme se autorsky podíleli na novele trestního zákoníku, která mj. množírny kriminalizuje, zvyšuje trestní sazby za týrání zvířat a zavádí nový druh trestu zákazu chovu a držení zvířat, díky kterému bude umožněno zakázat tyranům zvířat dále chovat zvířata.

Soudcům bude také umožněno v těch nejbrutálnějších případech bez omezení zvážit, zda pachateli uloží i nepodmíněný trest odnětí svobody (nyní prvopachateli nelze udělit nepodmíněný trest odnětí svobody za týrání zvířat), nebude možné podmíněně zastavovat trestní stíhání, nebude možné řešit tyto přečiny v režimu tzv. trestních příkazů, kdy je možné uložit maximálně roční podmínku.

Jelikož dnes a denně řešíme případy množíren, které nám nahlašuje veřejnost, velice dobře si uvědomujeme, jak důležitá je v této oblasti osvět. Spojili jsme proto síly s investigativním pořadem Televize Seznam Černota.

Image

Černota se v minulosti zabývala společenskými fenomény jako prostituce, drogy či internetoví predátoři. Byli jsme velmi rádi, že nás Televize Seznam oslovila v souvislosti s připravovanou řadou o množírnách. Téměř rok jsme trávili investigací a zajišťováním důkazů, abychom se tak mohli obrátit na příslušné orgány.

Celkem šest dílů odvysílaných mezi polovinou září a října se zaměřilo nejen na tento byznys s utrpením a jeho působení v České republice obecně; v rámci několika epizod jsme si posvítili na konkrétního množitele, pana Jindřicha, který nám byl nahlášen prostřednictvím našeho webového formuláře. Ačkoliv se investigativcům podařilo získat záběry zbídačených psů v klecích žijících v naprosto nevhodných podmínkách přímo v bydlišti zmíněného množitele, úspěch akce zmařila nedostatečná spolupráce ze strany orgánů ochrany zvířat a rovněž nedostatečná současná legislativa v oblasti ochrany zvířat. Poté, co jsme obdrželi od nahlašovatele záběry z množírny, jsme se na místo vydali spolu s kamerami a Policií České republiky, nicméně velmi opožděná reakce Krajské veterinární správy dala množiteli dost času na to zakrýt stopy. Orgány veterinární správy se nakonec smířily s tím, že jako nápravu situace dal pan Jindřich psům do klecí deky a zbudoval jim na dvorku výběh. Opět se ukázalo, že nároky kladené na chovatele zvířat v České republice jsou až směšně nízké.

Image
Image

Současná legislativní situace bohužel množitelům nahrává. 2 roky tvrdě pracujeme na prosazení novely trestního zákoníku, jejíž spoluautorem je náš člen advokát a místopředseda Robert Plicka. Novela navrhuje zpřísnění trestů za již existující skutkovou podstatu týrání zvířat, zavádí však také novou skutkovou podstatu trestného činu, která míří přímo na množírny. Bohužel několik dní před Vánoci se Poslanecká sněmovna ve 3. čtení vyjádřila v neprospěch této novely. Zelenou tak dostal pouze nový druh trestu zákaz chovu a držení zvířat, který je však bez ostatních opatření této novely naprosto bezzubý.

Na konci ledna 2020 se nám však podařilo v Senátu ČR prosadit pozměňovací návrh, který novele daroval opět život.

Nyní nás čeká Poslanecká sněmovna, kde věříme, že poslanci podpoří jedinou možnou variantu, která může opravdu množírny – a i jiné formy týrání zvířat – nejenom odhalit, ale i spravedlivě potrestat.

Důležité je rovněž šířit osvětu o problematice množíren, s čímž nám pomohl i portál Seznam.cz. Maskot Seznamu, pejsek Krasty, byl totiž v při premiéře prvního dílu Černoty zabývající se množírnami na domovské straně Seznamu zavřen do klece, aby tak upozornil na využívání svých psích kamarádů. Seznam nyní také nabízí informativní článek z dílny naší organizace Hlas zvířat o tom, jak se při koupi zvířete vyhnout množitelům. I na našem webu si můžete přečíst desatero pro pořízení pejska, které vás upozorní, na co byste si při procesu koupi psa měli dát pozor. Šíření těchto rad mezi rodinu, přátele a především mezi ty, kteří o pořízení domácího mazlíčka uvažují, je pro náš boj s množírnami klíčové. Pokud i vy uvažujete o pořízení nového člena rodiny, vždy na prvním místě doporučujeme navštívit místní útulek a ujmout se opuštěného zvířete. V případě, že si však chcete zvíře koupit, pak prosíme, abyste se drželi rad, na které odkazujeme výše.

Image

Na celou sérii Černota zaměřující se na množírny se můžete podívat na tomto odkazu.


Vytisknout